Aktualizováno 25. 3. 2024.
O tom, jak si to poskládat v hlavě, abychom byli šťastní, je i má kniha Detox hlavy: Očistěte se od stresu a negativity a navraťte se ke svému přirozenému stavu štěstí v 7 krocích. Pokud se chcete ponořit hlouběji do proměny vašeho života, v Detoxu hlavy najdete postup, jak na to – hezky krok za krokem.
—
Jestli patříte mezi lidi, kteří si často stěžují a svádí své životní strasti a výzvy na externí vlivy mimo naší kontrolu, je čas zastavit se a zamyslet se.
Jak vám toto nastavení v životě slouží a funguje?
Věci a události se zkrátka dějí. To, zda je vyhodnotíme jako pozitivní či negativní, je už naší volbou. Vždy máme možnost převzít plnou odpovědnost za to, jakým způsobem žijeme, a pokud se nám něco nelíbí, tak to změnit.
Tou nejlepší změnou je často změna našeho vnitřního nastavení – našeho vidění světa, našeho mindsetu.
„10 % trápení je reálná fyzická bolest, ale 90 % trápení tvoří naše mysl.“
Mindset = nastavení mysli
Dokud nepřijmeme fakt, že jsme tvůrci svého vlastního života, budeme žít v roli oběti.
Tato pozice může být pohodlná. Vinit za své neúspěchy okolí a vnější okolnosti, říkat si, že máme pravdu, namlouvat si, že něco nemůžeme změnit…
Když se ale rozhodneme, že je na nás, jak se v životě budeme cítit, a že se chceme cítit dobře, bereme si zpět svoji sílu.
Díky tomuto rozhodnutí se z naší mysli, která nás blokovala a udržovala v iluzorním pocitu bezpečí, stává silný spojenec – můžeme si ji libovolně nastavit a naučit ji fungovat tak, aby nás podporovala na cestě za realizací našeho nejvyššího potenciálu.
Místo problémů najednou uvidíme prospěšné výzvy a příležitosti. Místo nespokojenosti se začneme zaměřovat na to, co se nám daří a jaké akční kroky můžeme podniknout k ještě vyšší spokojenosti. Místo setrvávání v roli oběti se stáváme proaktivními tvůrci svého světa.
Jste připraveni převzít 100% odpovědnost za svůj život?
Fixní a růstové myšlení – jak si nastavit mysl
Carol Dweck, profesorka psychologie na Stanfordu, v roce 2012 popsala dva typy myšlení – růstové a fixní (growth and fixed mindset).
Velká část výzkumu týkajícího se nastavení mysli, na kterém Carol pracovala, řešil oblast vzdělávání. Zabýval se tím, jak styl myšlení ovlivňuje výkon studentů ve třídě.
Zjistila, že styl myšlení má přímý dopad na to, jak člověk čelí výzvám jako je přechod ze základní školy na střední školu, nebo vyhození z práce. Jedinci s růstovým myšlením budou podle Dweck mnohem pravděpodobněji nadále odhodlaně kráčet za svými sny a cíli – a to i přes všechny překážky a nezdary.
Základním principem růstového myšlení je to, že přestože nás různé aspekty naší osobnosti (například citlivost k chybám a nezdarům) mohou předurčovat k určitému typu myšlení, jsme schopni toto myšlení různými způsoby rozvinout a přetransformovat.
Takovými způsoby jsou podle Dweck a jejích kolegů například chválení procesu, který vedl k úspěchu, čtení vědeckých článků podporujících určité stanovisko nebo pravidelné připomínání si faktu, že zkoušením nových věcí se formují nová spojení v mozku, díky čemuž se postupem času stáváme chytřejšími. Zkrátka průběžné směřování své pozornosti k tomu, že je jen na nás, jak si to v životě vytvoříme, a podporování vzorců myšlení a chování, které tomu pomáhají.
Přemýšlíte růstově, nebo fixně?
Rozdíl mezi růstový a fixním myšlením je snadno odlišitelný. Sami si popravdě odpovězte na tyto otázky:
- Díváte se na obtížné situace jako na problémy, nebo na výzvy a příležitosti?
- Věříte, že jste se narodili s určitou dávkou inteligence, kterou nemůžete změnit?
- Věříte, že jste se narodili s určitou dávkou talentu, který nemůžete ovlivnit a buď jste v něčem holt dobří, nebo špatní?
- Jak přijímáte zpětnou vazbu?
- Zkoušíte rádi nové věci, nebo se držíte toho, co už znáte?
- Vidíte snahu jako cestu k úspěchu, nebo je úspěch otázkou štěstí a náhody?
- Můžete změnit své reakce na věci, které se vám dějí?
Pokud jste zjistili, že jste spíše na straně fixního myšlení (nemáte rádi kritiku, často si stěžujete nebo věříte, že jste v něčem špatní a tak to prostě je), udělejte první krok ke změně svého mindsetu a uvědomte si, že život je proud a cokoliv je vždy možné změnit.
Více si o růstovém a fixním myšlení můžete přečíst v tomto článku: Síla přesvědčení, že se můžete zlepšit.
Jak nám růstové myšlení pomáhá v životě
Představte si následující situace:
→ Nepodaří se vám přesvědčit investora, aby podpořil rozjezd vašeho podnikání.
Fixní myšlení: Zavrhnete celý nápad a smíříte se s tím, že vám to nevyšlo.
Růstové myšlení: Sepíšete deset nápadů, jak peníze získat jinak a dalších deset nápadů, jak peníze k rozjezdu vůbec nepotřebovat.
→ Nemůžete přijít na vhodné téma k bakalářce.
Fixní myšlení: Budete si stěžovat a doufat, že vás něco napadne.
Růstové myšlení: V příštím týdnu se sejdete s pěti lidmi, kteří vám mohou poskytnout nové nápady a sepíšete si seznam organizací, na jejichž výzkumech byste se rádi podíleli.
→ Rozejde se s vámi vaše partnerka nebo váš partner, přestože jste s ní/ním opravdu chtěli být.
Fixní myšlení: Smutníte a přemýšlíte o tom, jak skvělé to s ní/nim bylo. Litujete se a přemýšlíte, zda ještě někdy najdete někoho tak dobrého.
Růstové myšlení: Propustíte emoční zátěž (viz můj online kurz emoční očisty Nech to jít), zamyslíte se nad tím, co jste ve vztahu mohli udělat jinak, a využijete nově získaného volného času k tomu, abyste na sobě pracovali a postupně se otevřeli novému, ještě lepšímu vztahu.
→ Přijdete pozdě na schůzku.
Fixní myšlení: Postěžujete si na dopravní zácpy, nebo začnete rozebírat, co vše jste museli dokončit a proč vám to nevyšlo.
Růstové myšlení: Upřímně se omluvíte, uznáte chybu a příště si nastavíte budíka, abyste vyrazili o 15 minut dříve.
→ Přejede vás tramvaj.
Fixní myšlení: Proč já?
Růstové myšlení: Hmm, unikátní způsob ukončení života! Co mě čeká dál?
Nemohl jsem si pomoct…
Každopádně!
Každý den se ocitáme v nespočtu situací, které jsou příležitostí pracovat na svém způsobu myšlení, na svém mindsetu.
Všímavost – podmínka jakékoliv změny
K tomu, abychom vypnuli autopilota a začali měnit své reakce a myšlení, musíme být přítomni. Když nevnímáme přítomnost, nemáme možnost spatřit zaběhlé vzorce myšlení, natož je měnit, a necháváme se ovládat podvědomými procesy.
Všímavost nám poskytuje možnost uvědomovat si, co se skutečně odehrává, a na základě toho podnikat moudré akční kroky. Proto je dobré svoji schopnost všímavosti rozvíjet záměrně a dlouhodobě. Kompletní návod, jak na to, jsem sepsal zde:
Všímavost – Jak být tady a teď a radovat se z přítomnosti s pomocí mindfulness
Také si můžete poslechnout epizodu mého podcastu Čistá mysl, kde o tomto tématu mluvím a nabízím řadu tipů, jak s tréninkem bdělé přítomnosti začít ještě dnes:
#18 O průzračné síle všímavosti v každodenním životě (mindfulness)
S pomocí všímavosti je jakákoliv změna našeho vnitřního nastavení jednodušší, protože více vnímáme, co se v nás odehrává a zda směřujeme ke štěstí, nebo neštěstí.
Jak vystoupit z fixního myšlení a nahradit ho růstovým?
1. Chvalte se za procesy, ne za výsledky
Toto pravidlo jsem se naučil na podnikatelském školení o vedení lidí a platí stejně tak ve firmách, jako u svého vlastního rozvoje. Chvalte za procesy a odměňujete výsledky.
Naučte se cítit se dobře, když dodržujete naplánované procesy, nehledě na to, jaké jsou výsledky. Dodržení procesu, ať už jde o trénink všímavosti, každodenní psaní deníku, budování podnikání či cvičení, je úspěch a zaslouží si oslavu! Oceňováním dílčích úspěchů se zamilováváte do postupného rozvoje, který vám ve výsledku přinese nejlepší výsledky.
Jak se pochválit za jakýkoliv úspěch? Často se stačí usmát a vnitřně se ocenit („dobrá práce, Víťo!“!) Není třeba hledat nic komplikovanějšího. 🙂
2. Podporujte se v názorech a přesvědčeních, které vám pomáhají
Pamatujete na výzkum Carol Dweck z úvodu článku? Přesvědčte sami sebe, že na sobě můžete pracovat a změnit tak cokoliv, s čím nejste spokojeni. Uvěřte tomu, že jste tvůrce, ne oběť. Rozhodněte se, čemu chcete věřit.
S tím vám pomůže pravidelně se vystavovat povznášející inspiraci a tím si doplňovat motivaci a nechávat se den za dnem směrovat k vyššímu štěstí. Mohu doporučit svůj podcast Čistá mysl.
3. Přijměte, že změna zabere čas
Možná si přečtete inspirativní článek na internetu, podíváte se na motivační video nebo získáte chuť na sobě zapracovat po konverzaci s nadšeným kamarádem. S odhodláním se vrhnete do akce – jste rozhodnutí se změnit!
Po týdnu nebo dvou z vás ale nadšení vyprchá a těžko nalézáte motivaci k dalším proaktivním krokům. Možná o sobě začnete ještě více pochybovat a utvrdíte se v tom, že jste zkrátka takové, jací jste. Takovému smýšlení je dobré se vyvarovat.
Přínosnější alternativou je pochválit se za to, že jsme si vůbec uvědomili, že jsme sešli z cesty. To je úspěch! A pak se znovu nasměrujeme tím směrem, kudy chceme jít. Začneme znovu – bez viny, výčitek a sebekritiky. S laskavostí a pochopením. Ve skutečnosti navíc nezačínáme znovu – jsme bohatší o mnoho zkušeností.
Stejný proces používáme i v meditaci při tréninku pozornosti k přítomnosti. Když se ztratíme v myšlenkách a uvědomíme si to, tento Aha moment oceníme. Poté se vrátíme zpět k soustředění a jedeme dál. Co také jiné udělat? 🙂 Změna může trvat. V pořádku. Krok, krok, krok.
4. Využijte 7krokový očistný postup pro detox hlavy
Popisuji ho v knize Detox hlavy: Očistěte se od stresu a negativity a navraťte se ke svému přirozenému štěstí v 7 krocích.
Kniha vám pomůže mít v osobním i pracovním životě méně stresu a více pohody a jednoduchosti.
5. Propusťte emoční zátěž z minulosti, která nepříznivě ovlivňuje to, jak přemýšlíte
Toto je zcela zásadní téma, kterému věnuji samostatné články.
Z naší emoční zátěže (nahromaděných a usazených emocí z různých situací z minulosti, které jsme dobře neprožili) pramení obrovské množství negativních myšlenek. Když tuto zátěž uvolníme, zcela automaticky se změní i naše myšlení.
Více o emoční očistě najdete v tomto článku:
Jak nejúčinněji změnit své myšlení a tím i svůj život?
Také se můžete ponořit do hlubší očisty v mém online kurzu Nech to jít. Naučíte se v něm, jak pracovat s emocemi, aby vás tolik neovládaly, pouštět emoční zátěž z minulosti a jak ladně projít i náročnými obdobími života.
Kurz emoční očisty Nech to jít
Jak ve změně opravdu vytrvat dlouhodobě?
K tomu vám může skvěle pomoct Mindset Newsletter.Pravidelný newsletter, kde sdílím vždy 5 praktický tipů pro vnitřní klid a jasnost.
Mindset Newsletter odebírá již přes 6 000 lidí a někteří z nich mi napsali, že je to jediný newsletter, který se v dnešní e-maily zahlcené době rozhodli odebírat.
K odběru se můžete přihlásit zde:
Závěrem
V tomto článku jsem vysvětlil, jaký je rozdíl mezi fixním a růstovým myšlením a navrhl možné způsoby, jak na svém mindsetu – nastavení mysli – pracovat a jak ho změnit.
Když převezmeme odpovědnost za vše, co se nám v životě děje, otevře se před námi obrovské spektrum nových možností, jak si tu hrát. Z problémů se stanou příležitosti a místo cyklení se v kruzích negativity můžeme vstoupit do radostnějšího vnímání života.
Zvu k tomu převzít 100% odpovědnost za svůj život – za naprosto vše, co se v něm odehrává – a den za dnem si začít vybírat vyšší štěstí.
Termín podzimního skupinového kurzu meditace vypsán!
V listopadu proběhne 3týdenní online kurz meditace. Tentokrát bude omezený počet míst, tak pokud se chcete zúčastnit, přihlaste se zde na čekací list a obdržíte zprávu, jakmile se spustí registrace.
Jakých 6 kroků vede k čisté a uvolněné mysli?
V rychlém životním tempu se můžeme často ztratit. Naše mysl je neustále bombardována informacemi, povinnostmi a vším možným rozptylováním. Z takového místa stresu a spěchu pak nevidíme, že k obnově naší fyzické i mentální pohody vedou často jednoduché kroky.
Chcete se každý den cítit klidněji, vyrovnaněji a více sami sebou? Vytvořil jsem pro vás zdarma online workshop 6 KROKŮ K DETOXU HLAVY.
V tomto 32minutovém video-workshopu se dozvíte:
🍃 Proč vůbec potřebujeme detox hlavy (a co to je)
☀️ 6 klíčových uvědomění a Aha momentů na cestě seberozvoje, díky nimž žiji šťastněji a uvolněněji (a vy můžete také)
🌅 Konkrétní akční kroky a praktické tipy, které vás zavedou k dlouhodobě čisté mysli a které můžete začít dělat už dnes
🧘🏻♂️ Jak si vyčistit hlavu a kompletně projasnit život za 42 dní
Ahoj, odkazy na články jsou nefunkční , můžeš ty odkazy aktualizovat. Dík
Ahoj, děkuji moc za upozornění, odkazy jsem opravil 🙂