Zpět na blog
[soundcloud id=’589631697′ height=’false’]

Pop-tink! Zpráva na Messengeru.
T-d-d. Přišel email.
Ffflst. Listování knihou.
Narodila se nová opička. Tv Nova.
Klik. Další YouTube video.

Jsme jako loď, do které naráží vlny, vítr i déšť a tlačí ji do všech různých směrů. Přijímáme stále nové informace. Abychom překonali bouři a dostali se tam, kam chceme, musíme si stanovit směr. Možná je čas přestat přijímat a vystačit si s tím, co už máme.

V tomto článku vám předám konkrétní tipy, jak zredukovat množství vjemů, které vstřebáváte, abyste mohli vědoměji dělat to, na čem opravdu záleží.

Kvalita > Kvantita

Pečlivě si vybírejte, co do svého života přijmete. Nastavte si filtr, přes který propouštějte jen to dobré, pro co jste se rozhodli a nevpusťte nic, co ve svém životě nechcete. Pokud svůj život zasypete kvantem nedůležitých věcí, nezůstane vám prostor na ty důležité.

Informace přijímáme proto, abychom lépe žili. K čemu by byly, kdybychom je nevyužili? Člověk, který během roku 3× přečte jednu knihu a poznatky z ní aplikuje do praxe může dokázat více než ten, který přečetl 50 knih a místo konání vybírá padesátou první (a je ve stresu, že nic pořádného nestíhá).

Možná to bude znamenat, že si s partnerkou nebo partnerem místo sledování filmu popovídáte o uplynulém dni. Možná vyměníte román za autobiografii. Možná se radši sejdete s Ondrou než s Vaškem. Možná vypnete Facebook a začnete malovat.

Vy sami si volíte, jak strávíte svůj čas, ne vnější okolnosti. A pokud nechcete volit, zvolili jste si lhostejnost.

Jak snížit příjem informací a začít tvořit?

1. Vyznačte si v kalendáři svůj kreativní čas.

Mnoho úspěšných a kreativních lidí, jako je Noah Kagan, zakladatel marketingového nástroje AppSumo a autor blogu okdork.com, věří, že kreativitu je třeba plánovat. Noah věnuje pondělí až čtvrtek práci pro AppSumo a pátek má vyhrazený na svou vlastní tvorbu. Díky tomuto jedinému dnu konstantně přichází na inovativní nápady, které jeho byznys posouvají o několik levelů dál.

I vám doporučuji vyhradit si alespoň několik hodin každý týden (třeba dvě hodiny v úterý a dvě v pátek) na svůj osobní rozvoj. Tento čas pro vás bude svatý – schováte telefon, vypnete sociální média, odstraníte všechny jiné potenciální distrakce a začnete tvořit. Pište, kreslete, skládejte hudbu, tancujte, přemýšlejte a nechte inspiraci volně plynout.

2. Zaveďte si “Watch / Read / Do Later seznam”.

Znáte ten pocit, kdy něco chcete dělat a o pět minut později se nachytáte, jak čtete pátý článek na idnes nebo sledujete třetí doporučené video na YouTube? Zaveďte si Later seznam.

Do takového seznamu zaznamenávejte všechny věci, které chcete dělat, ale ne zrovna teď. Posloužit může běžný Notepad nebo sofistikovanější Todoist (bez něho už skoro neumím žít), kam si uložíte odkazy daných videí a webů. Užitečný je i Evernote Web Clipper, což je rozšíření do prohlížeče, díky kterému si můžete ukládat videa i celé články do svého Evernotu.

Kdykoliv později nastane otázka “hmm, co teď?”, budete vědět, po jakém seznamu sáhnout.

3. Vypněte si notifikace. Prosím.

Notifikace ničí vaši schopnost soustředit se. Máte problém dočíst dlouhé články do konce? Utíká vám mysl při konverzaci s kamarádem pryč z přítomnosti? Na vině můžou být z velké části právě notifikace, které vám zabraňují dostat se do flow a způsobují těkání od jedné myšlenky k druhé. Vypněte si je.

4. Vyškrtněte nepřispěvatele.

Narážíte ve svém Facebook nebo Instagram feedu na příspěvky, které jen přejedete a nic si z nich neodnesete? Tak proč si je necháváte zobrazovat? Chápu. Co kdyby ten člověk nááááhodou publikoval něco zajímavého, co by mi mohlo utéct! Na to se taky vykašlete. Důležité zprávy se k vám dostanou tak jako tak a navíc získáte více témat k offline diskusím, když už se s tím člověkem potkáte.

Kdybyste se podívali na můj Facebook feed, viděli byste několik dní ty samé příspěvky. To proto, že jsem přestal sledovat všechny lidi a stránky kromě hrstky vyvolených. Unfollow, unsubscribe, unfriend, pusťte se do toho. Existuje i toto rozšíření do Chromu, které vám unfollowne všechny kontakty najednou, vřele doporučuji.

5. Přizpůsobte konzumovaný obsah své vizi.

Vycvičte si svou mysl k tomu, aby vám vždy před rozkliknutím článku, videa nebo načtením sociální sítě řekla: “Hele hele, tvůj vysněný život vypadá takhle (*mysl podsouvající obrázek vize*) a teď chceš dělat něco, co tě k ní ani o krok nepřiblíží. Jsi si jistej/jistá?”

Sledujte jen filmy, videa a čtěte jen takové knihy, které vás posouvají k vaší vizi nebo nějakým způsobem rozvíjí. Sami víte, co je pro vás dobré a co ne.

6. Stanovte si pravidlo Max X.

6 rozkoukaných seriálů, 8 rozečtených knih, 10 aktivních konverzací v Messengeru, 30 úkolů v Todolistu. Možná to znáte. Osobně mi to vůbec nepůsobí klid na duši a miluji ten pocit, když něco dokončím, když dočtu knihu nebo odškrtnu důležitý úkol. Nastavte si strop, přes který nepůjdete, třeba maximum čtyř rozečtených knih najednou.

7. Dávkujte s citem.

Přijímejte informace omezeně, ale pravidelně. Co takhle jeden podcast po snídani denně nebo čtyři YouTube videa po každém pracovním dni?

8. Ohledně multitaskingu…

Omezte ho. Ženy tvrdí, že jsou v multitaskingu dobré. Možná je to pravda. Není ale multitasking jako multitasking.

Žehlit a poslouchat hudbu zároveň zvládne každý. Pokud ale žonglujete dvě a více činností náročných na pozornost najednou, dostanete se do stresu. Proto se nedoporučuje volat si s někým při kličkování autem hustou dopravou v centru Prahy nebo sepisovat příspěvek na blog a poslouchat hudbu se slovy najednou.

V ideálním případě byste dělali jedinou činnost, na kterou byste se 100% soustředili, vyžili se v ní a poté přešli k další. Pro většinu lidí je tohle ale vzdálený vesmír, tak se prostě snažte redukovat masivní multitasking krok po kroku.

9. Přidejte vatu.

Děti se nechávají unášet svými denními sny. Kdy naposled jste si místo nahňoucaného kalendáře nebo neustálé činnosti dali pauzu, abyste nedělali lautr nic a nechali se jen unášet?

Nesnažte se vyplnit každý moment činností. Zpomalte. Vložte mezi své činnosti vatu, čas na oddych. Flákněte se na gauč a koukejte z okna. Mezi schůzkami si podrobně prohlédněte detaily kavárny, ve které sedíte. Dýchejte. V takových chvílích přijde inspirace.

10. Řiďte se intuicí.

Vaše mysl ví, kdy je přesycená a kdy je bdělá a schopná přijmout nové informace. Sama vám řekne, kdy vstřebávat a kdy realizovat. Udržujte balanc.

Teď je řada na vás

Zamyslete se, jestli v sobě máte ještě místo na nové podněty a nebo jestli je čas se odstřihnout a vypustit svou vlastní kreativitu.

Jaký je váš balanc vstřebávání-realizování? Podělte se v komentářích.

Připojte se k více než 5 000 odběratelům mého pátečního Mindset Newsletteru. Jednou za 14 dní získáte 5 praktických tipů pro váš seberozvoj.

optin form

Nech to jít:
3 týdny k emoční svobodě

Aktuálně můžete projít mým novým online kurzem práce s emocemi. Propustíte usazené emoce z minulosti, naučíte se zvládat emoční vlny, více přijímat sebe a své emoce a uvolníte se do života ve větší lehkosti, radosti a emoční vyrovnanosti.

Vít Aora

MINDSET NEWSLETTER

Přidejte se k více než 5 tisícům lidí a odebírejte můj 14denní páteční Mindset Newsletter. Sdílím v něm vždy 5 krátkých tipů pro nastavení mysli, zkvalitnění života a skutečné sebepoznání.

Navíc vám zdarma pošlu jednu z mých nejoblíbenějších vedených meditací Energetický restart, která vám pomůže se za 11 minut kdykoliv přeladit do klidu a pohody.

formulář