Vydal jsem knihu Detox hlavy: Praktické techniky, rituály a postupy pro čistou mysl a skvělý pocit z každého dne.
Omrknout detox
Během svých (krátkých) studií na ekonomce v Praze jsme na předmětu Principy managementu dostali za úkol udělat si tzv. Myers–Briggs test, krátce MBTI test.
Našel jsem stránku 16personalities.com, kde je tento test krásně vizuálně zpracován. Test vás zařadí do jedné z 16 kategorií označující typologii osobnosti. Těchto 16 osobností se dělí do čtyř kategorií – analytici (Analysts), diplomati (Diplomats), strážci (Sentinels) a průzkumníci (Explorers).
Jedná se o osobnostní test, díky kterému zjistíte, kde se pohybujete ve spektru introvert-extrovert, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, na co si dát pozor při rodičovství nebo podnikání, jaký protějšek se k vám hodí ve vztahu, na čem vám záleží v přátelství a jak se nejspíše chováte na pracovišti.
Než takový test odsoudíte s tím, že víte, jací jste, zamyslete se nad tím, jaké výhody může mít znalost těchto typologií ve vztahu k ostatním lidem. Možná najednou pochopíte, proč se váš kolega chová jako osina v zadku a proč vaší sestru odpuzuje pohled na akvarijní rybičky.
Každá osobnost je charakterizována čtyřmi písmeny. Mně vyšla kombinace INFJ, tedy advokát. Po celou dobu čtení popisu INFJ jsem nezavřel pusu – sedělo to na mě jak prdel na hrnec! Podrobně jsou mé výsledky zobrazeny v mém MBTI profilu.
Ne každého test přesně vystihne, ale většinou najdete charakteristiky, které na vás budou sedět (princip horoskopů? :D).
Během vyučování jsme měli za úkol rozdělit se do několika skupin právě podle toho, jaké osobnosti nám vyšly. K úžasu všech jsme si v rámci skupin opravdu skvěle rozuměli.
Každá osobnost má v populaci jiné procentuální zastoupení. Advokátů je prý necelé procento, logistiků až 13 %. V USA je prý vaše typologie osobnosti podle testu MBTI tak významnou informací, že firmy tyto údaje o svých zaměstnancích pečlivě střeží – pokud jim zaměstnanci výsledky vůbec prozradí.
Zajímavé je i detailní zobrazení výsledků pro konkrétní kontinenty nebo země. Naříklad výsledky měření v České republice ukazují, že je zde o 3 % více introvertů než extrovertů, nejvíce je zde turbulentních prostředníků a oproti světu jsme více zaměřeni na konstantní seberozvoj.
Zajímavé, ne? Další zajímavostí je, že každý pátek posílám mailem Týdenní Výcuc 4-6 top poznatků mého týdne 🙂 (Nestoudná odbočka, jsem si toho vědom).
MBTI je velmi komplexní test a sám nerozumím všem jeho výsledkům a teoriím, na toto téma byly sepsány celé knihy, ale i “amatéři” mohou získat spoustu užitečných poznatků.
Ne každý je fanda osobnostních testů. Častým argumentem je, že nějaký test přece neurčuje, kdo jsem. Zcela souhlasím! Já mám osobnostní testy rád z toho důvodu, že mi pomáhají uvědomit si věci, které o sobě tuším, ale nevnímám naplno. To, jestli se výsledky budu řídit nebo ne, je už přeci na mně.
Doporučuji vám udělat si tento test. Existují i české verze testu, stačí googlit. Vyplnění vám zabere zhruba 20 minut a pravděpodobně dostanete výsledky, které vás překvapí svou přesností. Pro ještě přesnější výsledky se vyvarujte prostřední možnosti “ani ani, ani ne” a odpovídejte pouze tehdy, máte-li na daný výraz vyhraněný názor “určitě ano” nebo “určitě ne”. U otázek, kde byste chtěli volit možnost ve středu spektra, raději nevyplňujte nic a otázku přeskočte.
Tak co, která z 16 osobností vám vyšla?
Nový 3dílný videotrénink zdarma
Přihlaste se do bezplatného videotréninku a nalezněte svobodu od negativních myšlenek. Trénink probíhá v týdnu od 21. do 27. dubna.
🧘🏻 Ve 3 videích postupně objevíte:
✅ Porozumění: Proč s námi naše mysl tak často nespolupracuje? Můj příběh vnitřní proměny (před a po)
✅ Metodu: Jak mysl naučit přirozenému klidu a optimismu s metodou Vytrénuj si klidnou mysl o 3 univerzální krocích
✅ Uvědomění: Co většina lidí při práci s myslí opomíjí
✅ Praktické kroky a techniky: Ihned si je vyzkoušíte a zapojíte metodu do praxe
Chcete klidnou mysl?
Připojte se zdarma k více než 9 000 odběratelům Detox newsletteru. Každý pátek dostanete e-mail s 1 praktickým tipem.
Vyšlo mi INTP. Test jsem dělal několikrát (i na jiných webec) a vždy stejný výsledek.
Žádný test není 100% obzvlášť když člověk ví, ale je fajn zjistit své slabé a silné stránky a pak na nich dále stavět.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5pggDCnt5M
Viděl jsi? Co si o kritice testu myslíš?
Teď už viděl 🙂 Nikdo určitě nemůže být zařazen do jedné konkrétní kategorie, která by ho přesně vystihla, každý je jiný. I tak si myslím, že MBTI test je užitečný nástroj pro sebepoznání, protože každý přeci sám nejlépe usoudí, co z výsledků testu na něj sedí a co ne – někoho test popíše přesněji, někoho méně přesně, ale vždy poskytne podněty k zamyšlení a sebereflexi. Vnímám to proto jako skvělý nástroj, ať už je vědecky podložen, nebo ne 🙂