Zpět na blog

K tomuto článku jsem nahrál i epizodu podcastu – můžete si ji poslechnout těmito způsoby:

Poslouchej na Spotify
Poslouchej podcast Mindset Upgrade na Youtube
Poslouchej na Apple podcasts

V dnešním světě jsme často zahlceni velkým množstvím informací, možností a povinností. Stává se proto stále obtížnějším udržet si jasno v tom, co je skutečně důležité a co je jen „plevel“.

Přetékající seznamy úkolů, záplava informací na sociálních sítích a nekonečné možnosti volby… V takovém prostředí je snadné ztratit se v nepodstatných věcech, čímž pak ztrácíme čas, energii, finance i celkové směřování v životě.

Co kdybychom se ale dokázali osvobodit od tohoto chaosu a opět najít klid mysli?

Co kdybychom byli schopni očistit své myšlenky, čas a život od nepodstatného a zaměřit se pouze na to, co je skutečně důležité?

S tím nám pomůže esencialismus. Je lékem na dnešní přehlcenou dobu a způsobem, jak si vyčistit hlavu. V tomto článku vám představím konkrétní způsoby, jak ho můžete ještě dnes využít a aplikovat ve svém životě.

Esencialismus pomáhá profiltrovat všechny oblasti života tak, aby v nich zůstalo jen to podstatné

Co je opravdu důležité, podstatné a esenciální?

Osvobozením od zbytečností pak budeme moci lépe investovat svůj čas a energii do věcí, které mají pro nás opravdu význam.

Esencialismus je cesta, která nás dovede od chaosu k jasnosti, od rozptýlení k soustředění, od zbytečného k esenciálnímu. Je to způsob života a vidění světa.

Není to o odříkání si potěšení a spokojenosti s málem. Naopak! To, že svoji pozornost zaměříme na podstatu (esenci) věci, nám pomůže uvolnit si prostor v hlavě a více si užívat život. Můžeme pak efektivně využívat naše zdroje, jako je čas, energie a finance, na to, co je skutečně podstatné.

Když totiž máme vysokou míru jasnosti, naše motivace stoupá, máme více energie a dosahujeme lepších výsledků. Naopak nejasnost vede ke zmatení, zahlcení a demotivaci.

Prozkoumejte, co vám skutečně přináší hodnotu a naplňuje váš život

Cesta – co vás v životě skutečně naplňuje a baví?

Náš život můžeme přirovnat k prázdné sklenici, do které postupně skládáme kamínky (události našeho života) různé velikosti – od velkých oblázků po drobný štěrk – podle toho, jak žijeme. Pokud zaplníme sklenici štěrkem nepodstatných věcí a aktivit, už v ní nezůstane místo pro ty opravdu důležité kamínky. Naopak, když do sklenice nejprve umístíme velké oblázky, elegantně se do ní vejdou a zbylý prostor poté klidně můžeme ještě dočechrat těmi malými.

Zde tento princip ilustruji v kratičkém videu – jen místo kamínků používám šišky. 🙂

Tyto kamínky/šišky ve sklenici představují různé oblasti našeho života:

  • Jaké věci chceme vlastnit a zda je doopravdy potřebujeme. Esencialista není asketa žijící pod skálou, ale zároveň preferuje kvalitu před kvantitou.
  • Kterým esenciálním činnostem se věnovat. Esencialista se nesnaží o to stát se průměrným ve 20 činnostech, ale zaměří svou plnou pozornost na ty, ve kterých exceluje a které ho naplňují a vyživují. Z hlediska každého dne se zaměřuje na to, co je prioritní, ať už to je zpracovat důležitý úkol, nebo si užít procházku přírodou.
  • Kým jsme. Esencialista se nesnaží být vším a každým, zastávat stovky rolí a oplývat všemi charakterovými rysy. Esencialista vědomě volí, jaký životní styl je pro něj vhodný, jakým člověkem chce skutečně být a kým být naopak nepotřebuje.

Základní princip esencialismu spočívá v hledání toho důležitého, podstatného a esenciálního v životě.

Možná si teď ale říkáte, že v některých oblastech nevíte, co vlastně chcete a jaké jsou vaše priority. Jak tedy zjistit, co je pro vás skutečně důležité a na co se máte zaměřit? Jak se v životě správně rozhodovat?

Metody, jak zjistit, co skutečně chcete a na čem záleží

Dveře, brána – jak zjistit, co v životě chceme?

Vypněte autopilota, zastavte se a zamyslete se

Když se nezastavíme, nedokážeme si všimnout, jak na tom jsme. Jak se zrovna cítíme? Jak jsou na tom různé oblasti našeho života? Kam se vplížil stres a zahlcenost a jak to můžeme změnit? Ve kterých částech našeho života by se hodil jarní úklid?

Chvilku zastavení si můžeme dopřát ihned po probuzení, kdy si všimneme, jak se zrovna cítíme. Můžeme se sami sebe zeptat, jak si přejeme prožít tento nový den? Na co se těšíme? Před odchodem do práce si zase můžeme všimnout stavu naší mysli. Jak se cítíme v našem pracovním prostředí? Během cvičení můžeme vnímat své tělo a to, zda ho nepřetěžujeme. Při jídle můžeme zvážit, jestli nám dané jídlo dělá dobře. Nejsme už plní? A na konci dne, s deníkem v ruce, si můžeme odpovědět na otázky jako co jsme dnes dokázali, co nás potěšilo, jaké emoce jsme prožili a komu bychom mohli odpustit?

Díky takové kratičké pauzy kdykoliv během dne si můžeme všimnout, jaké příležitosti se naskýtají kolem nás, čemu potřebujeme věnovat více péče a co je pro nás skutečně důležité a co ne.

Experimentujte – zkuste vícero věcí a vyberte si

Káva

Jak se můžeme rozhodnout, co je esenciální, když nevíme, jaké jsou možnosti? Zkoušením různých možností získáváme lepší perspektivu, abychom mohli správně vybrat, čemu budeme věnovat svůj čas a pozornost – a to ať už na denní bázi, nebo v dlouhodobém horizontu.

Tento princip platí v různých oblastech našeho života: v práci a kariéře, ve vytváření denních návyků a rituálů, v rozvoji sebe sama, ve stravování, při cestování, v bydlení a mnoha dalších. Pojďme si hrát, objevovat a experimentovat!

Před tím, než se pustíme do stavby svého domu snů, je vhodné vyzkoušet si a nacítit si různé typy domů. Například během dovolených nebo při návštěvách přátel. Před volbou dlouhodobé kariérní dráhy je prospěšné vyzkoušet si různé směry a popovídat si s lidmi, kteří se v nich pohybují. Nezůstane s námi pak tolik pocit „co kdyby to jinde bylo lepší“. Před zavedením denních rituálů, kterým se budeme pravidelně věnovat, je užitečné vyzkoušet několik variant a zhodnotit, jaký na nás mají vliv. Poté si můžeme vybrat několik nejlepších a sem tam vyzkoušet i něco nového, abychom svoji rutinu mohli postupně zkvalitňovat. No a jak říct, jestli nám nějaký styl stravování bude vyhovovat, pokud ho sami nevyzkoušíme?

Reflektujte – vezměte si k ruce deník

Deník je úžasným nástrojem k získání nadhledu a hlubšímu spojení s tím, co si skutečně přejeme. Je to prostředek, jak se zastavit. Zaprvé nám umožňuje zpomalit, ulevit si a vyčistit si hlavu „vysypáním“ všeho, co nás trápí nebo co nás napadá, zadruhé nám otevírá nové možnosti a umožňuje objevit skrytá řešení výzev, otázek a zapeklitých situací. Díky deníku si vytvoříme nový vztah se svou myslí a odhalíme aspekty své osobnosti, které by nám jinak zůstaly skryty.

Napsal jsem celý článek na toto téma, který vás naučí, jak si začít psát deník, aby vám přinesl do života spoustu benefitů: Journaling: Jak a proč nám psaní deníku změní život.

Vít Aora houpací síť psaní deníku

Tip: Pořiďte si ROZCESTNÍK – deník, který vás povede na cestě sebepoznání k větší jasnosti. Tento deníkový průvodce je plný otázek, které vám pomohou uvědomit si, kdo jste, kam směřujete a co si v životě opravdu přejete. Rozcestník vás průběžně podporuje a vede v procesu přijímání minulosti, objasňování aktuálních priorit, stanovování jasných cílů a jejich postupného naplňování. Pomáhá nalézt svoji cestu a dosáhnout toho, co si skutečně přejete. Je to praktický pomocník pro všechny, kteří chtejí získat jasnější přehled o sobě samých a svých hodnotách, a díky tomu se lépe orientovat a rozhodovat ve vlastním životě. Zakoupit ho můžete zde na mém webu.

5 praktických tipů na očištění života od zbytečností

esencialismus uklid 1200

1) Protřídění a zvelebení prostoru

Jednoduchým místem, kde můžeme začít aplikovat principy esencialismu, je naše fyzické prostředí. Kde trávíme většinu času? Doma, v práci, nebo v autě? Tak tam se vyplatí porozhlédnout a promyslet, které věci jsou v daném prostoru esenciální a které ne. Naše okolí nás totiž ovlivňuje více, než si možná myslíme.

Esencialismus ale není minimalismus. Nejde jen o tom mít méně, ale spíše filtrovat to, co je skutečně důležité. Důraz je na kvalitu. Klíčové je, aby věci, které nás obklopují, splňovaly alespoň jedno z následujících kritérií: buď mají praktickou funkci, nebo nám přinášejí radost a další příjemné pocity.

Někdy si něco necháváme jen proto, že se to může hodit v budoucnu. Takové položky se pak ale hromadí a zabírají prostor (jak fyzický, tak v hlavě), a proto je lepší se jich buď rovnou zbavit, nebo je alespoň zatím schovat z očí a vyčkat, zda opravdu budou potřeba – a když nějakou dobu ne, pak se jich zbavit.

Esencialismus je ale také o přidávání a obohacování. Pokud je pro nás důležité cítit se dobře v prostředí, kde trávíme čas, pojďme to zajistit! To může zahrnovat přidání květin, obrazů nebo jiných dekorací, vyladění vůní, výměnu starého nábytku za nový a podobně.

Úkol/možnost: Projděte si místa, kde trávíte nejvíce času, a u každé věci si položte otázku: Je toto esenciální? Pokud ne, odložte to do krabice na vyhození a pokračujte další položkou.

2) Optimalizace každodenních aktivit

ritual 1200

V rámci každého dne trávíme čas stovkami různých aktivit. Některé jsou drobné, jiné zabírají více času. Některé nám přináší radost, jiné nás stresují. Některé nás přibližují k našim dlouhodobým snům a cílům, jiné jsou jen operativní nutností.

Zkuste podrobně prozkoumat, jakými aktivitami trávíte v průběhu dne čas. I pokud si říkáte, že o svých činnostech a každodenních zvycích máte přehled, je pravděpodobné, že jakmile sije začnete evidovat a zapisovat, budete překvapení, kolik času si můžete uvolnit jen tím, že se přestanete věnovat nepodstatnostem nebo si třeba přeskládáte pořadí některých činností.

Úkol/možnost: Zapisujte si v průběhu dne vše, čím trávíte čas. Udělejte si podrobný snímek daného dne. Poté se podívejte na tento vytvořený záznam a prosejte ho sítem esencialismu. Které aktivity vám zbytečně berou čas a přitom pro vás nemají výrazný přínos? Které aktivity vám v průběhu dne průběžně odvádí pozornost pryč z přítomnosti a ničí vaše soustředění (možná sociální sítě)? Které z nich vám dokonce kazí náladu nebo vás zahlcují? Tyto všechny si dejte na svůj NOT-TO-DO list. Upřímně si řekněte, zda svůj čas trávíte tak, jak byste si přáli. Pokud ne, co můžete změnit? Jak si můžete svůj život zjednodušit, abyste v něm pocítili více klidu a pohody a měli čas na to, co je priorita?

3) Jasnost v jídle

Esencialismus v jídle – zjednodušení života

Každodenní rozhodování ohledně jídla přináší do našeho života často zbytečné napětí a stres. Stačí si představit situaci, kdy ráno přemýšlíme, co si dáme na snídani, nebo večer rozhodujeme, co uvaříme k večeři.

Abychom tomu předešli a získali větší klid mysli, můžeme si vybrat pár jídel, která nám skutečně chutnají a dělají nám dobře. Tímto způsobem můžeme snadno rozhodnout, co si dáme nebo co budeme vařit, a vyhnout se tak zbytečnému přemýšlení a možná i nezdravým volbám. Takovýmto výběrem základních jídel si také usnadníme nakupování potravin.

Podobný princip můžeme aplikovat i na další aktivity spojené s jídlem. Například zvážit, zda je pro nás opravdu esenciální vařit dvakrát denně, nebo zda bychom neměli raději zvolit jednoduchý režim a vařit pouze jednou denně (pokud to není naší vášní). Ušetříme tak nejen čas, ale i energii.

Dalším důležitým krokem je provést inventuru v kuchyni a zbavit se starých a nepoužívaných ingrediencí. Proč mít ve spíži třicet druhů koření, když používáme jen sedm z nich? Stejně tak je dobré se zbavit nepotřebného nádobí, které jen zabírá místo.

Tip: Mnoho snídaní jde připravit již předchozí večer a ráno po nich stačí sáhnout bez zbytečného přemýšlení. Tímto snadným krokem si zjednodušíte začátek každého dne a snížíte stres spojený s rozhodováním.

Má oblíbená forma snídaně je proteinové smoothie. Je rychle připraveno a cítím se po něm lehký, ale vyživený. Skvělé recepty najdete na webu Love of Raw mé partnerky Zuzky. Například: Complete power smoothie s crunchy čokoládou. Můžete si také stáhnout zdarma celý e-book Jak na dokonalá superfood smoothies, díky kterému se naučíte smoothie vytvářet.

4) Detox e-mailu a sítí

Detox emailu a sítí pro vnitřní klid a čistou mysl

Moderní doba internetu s sebou nese záplavu nevyžádaných e-mailů a upozornění na sociálních sítích, které nás jen zbytečně zahlcují. Pravidelné pročištění a omezení počtu nevyžádaných zpráv je důležitým krokem ke zvýšení produktivity a snížení stresu v našem každodenním životě. Když se zbavíme zbytečného, zbyde nám více času a energie na důležitější úkoly a aktivity a zlepšíme i svou pracovní efektivitu a duševní pohodu.

Úkol/možnost: Projděte si svou e-mailovou schránku a odhlaste se ze všech rozesílek, které vám nepřinášejí žádnou hodnotu, jako jsou různé newslettery, reklamní e-maily a jiné nevyžádané zprávy. To samé udělejte u svých profilů na sociálních sítích, kde se odstraňte ze všech skupin a odběrů, které vám nic nedávají nebo vás už nezajímají. Nenechte to nakupit, odhlašujte se průběžně a vytvořte si z toho svůj pravidelný návyk. Více tipů popisuji ve své knize Detox hlavy.

5) Pročištění pracovních aktivit

Jednoduchost v práci

Ať už podnikáme, nebo jsme zaměstnaní, pracovní den často přináší mnoho různorodých úkolů a požadavků, které mohou způsobit rozptýlení a ztrátu zaměření. Použití principu esencialismu v pracovní rovině je způsob, jak zlepšit naši produktivitu, efektivitu, dosáhnout lepších výsledků a zároveň neplýtvat časem.

Užitečným nástrojem při rozhodování, které aktivity a úkoly jsou klíčové, je Paretovo pravidlo. Jakých 20 % aktivit mi přináší 80 % výsledků? Těmto aktivitám věnujte svůj čas a energii. Zbytek můžete třeba delegovat, zautomatizovat nebo úplně vypustit. Je to o tom zastavit se a zamyslet se, co je opravdu strategické a co jen vypadá důležitě a urgentně, ale přitom jde spíše o operativní činnost, na kterou není třeba plýtvat časem.

Můžete si také rozdělit pracovní dny tak, abyste se věnovali určitým tématům nebo oblastem. Například si vyhraďte určitý den (nebo část dne) pro marketingové aktivity a jiný den (nebo část dne) pro produktový vývoj či schůzky a online hovory. Tímto způsobem si udržíte lepší soustředění a efektivitu.

Je tu ale ještě jeden zcela esenciální element nutný pro vysokou produktivitu – naše práce by nás měla bavit. Když najdete způsob, jak si tvorbu zpříjemnit (buď ji nějak přizpůsobit, nebo na ni změnit pohled, nebo vnímat, co by mě bavilo právě teď), bude se vám mnohem lépe dařit.

Úkol/možnost: Využijte Paretovo pravidlo 80/20 k identifikaci nejdůležitějších úkolů nebo aktivit, které vaší práci/vašemu podnikání přinášejí největší hodnotu, a zaměřte na ně svůj čas a energii. Zvažte, co by šlo oddelegovat, zefektivnit nebo dokonce eliminovat, abyste maximalizovali svou produktivitu a dosáhli lepších výsledků.

Shrnutí – jak si ujasnit priority a najít klid mysli s pomocí esencialismu?

esencialismus 1200

V dnešním světě je snadné ztratit jasno v tom, co je skutečně důležité. Mít k dispozici tolik možností, informací a povinností je velmi zahlcující. Osvobodit se od tohoto chaosu nám může pomoci přístup zvaný esencialismus.

Esencialismus se zaměřuje na podstatu věcí. Pomáhá nám profiltrovat všechny oblasti života tak, aby v nich zůstalo to, co je pro nás skutečně důležité. Když víme, co nás naplňuje a co nám přináší radost, neplýtváme našimi zdroji (časem, energií a financemi) na nepodstatné věci. Díky tomu stoupá naše motivace, máme více energie a dosahujeme lepších výsledků.

Princip esencialismu můžeme uplatnit ve všech oblastech života. Můžeme je shrnout do tří podstatných: jaké věci máme, co za činnosti děláme a kým jsme. Jaké máme v životě priority a to, co opravdu chceme, můžeme objevit například tím, že se zastavíme a spojíme se sebou, například s pomocí deníku či Rozcestníku. Je také dobré zkoušet různé možnosti a cesty a zvídavě experimentovat, abychom zjistili, co nám nejvíce vyhovuje a kudy se vydat.

S využitím esencialismu nám pomůže klíčová otázka: „Je toto esenciální?“ Naučme si ji pokládat často a filtrovat díky tomu, čemu věnujeme pozornost a zda je to opravdu důležité.

Tipy na další zdroje k hlubšímu prozkoumání esencialismu. Esencialismu je věnována celá druhá kapitola mé knihy Detox hlavy. Ta vám pomůže prožívat každý den ve větší jasnosti, radosti a lehkosti. Kromě toho mohu doporučit úžasnou knihu Esencialismus (Essentialism) od Grega McKeowna, která velmi srozumitelnou formou rozvíjí koncept esencialismu a nabízí praktické nástroje a otázky na filtrování priorit a efektivní rozhodování ve všech oblastech svého života.

No a jak na cestě projasňování svého života a nalézání hlubšího klidu vytrvat dlouhodobě?

Pozvánka na Cestu čisté mysli

Cesta čisté mysli – skupina seberozvoje a sebepoznání

Tento článek vznikl jako extrakt z příspěvků a videí, které jsem v průběhu března 2024 publikoval v soukromé facebookové skupině Cesta čisté mysli.

Každý měsíc se tam v partě lidí na stejné vlně společně zaměřujeme na jedno hlavní téma čisté mysli. Probíhají tam také živá vysílání, společné meditace a průběžné sdílení inspirace k seberozvoji a sebepoznání. Březen byl právě o esencialismu.

Zvu vás se k nám přidat! 🙂

Účast v naší komunitě je skvělým způsobem, jak se dlouhodobě rozvíjet a postupně si osvojovat nové pohledy na svět, praktické techniky práce se sebou a nacházet hlubší radost a spokojenost v každodenním životě. Měsíc za měsícem se spojujeme s nejlepší verzí sebe sama, podporujeme se a vzájemně se inspirujeme. Tím, že se rozvíjíme společně a pravidelně, se v nás všechny poznatky krásně usazují a kotví a kvalita našeho života skutečně roste.

Chceš toho být součástí? Členství si můžeš objednat zde:

Cesta čisté mysli

Připojte se k více než 5 000 odběratelům mého pátečního Mindset Newsletteru. Jednou za 14 dní získáte 5 praktických tipů pro váš seberozvoj.

optin form

Nech to jít:
3 týdny k emoční svobodě

Aktuálně můžete projít mým novým online kurzem práce s emocemi. Propustíte usazené emoce z minulosti, naučíte se zvládat emoční vlny, více přijímat sebe a své emoce a uvolníte se do života ve větší lehkosti, radosti a emoční vyrovnanosti.

Vít Aora

MINDSET NEWSLETTER

Přidejte se k více než 5 tisícům lidí a odebírejte můj 14denní páteční Mindset Newsletter. Sdílím v něm vždy 5 krátkých tipů pro nastavení mysli, zkvalitnění života a skutečné sebepoznání.

Navíc vám zdarma pošlu jednu z mých nejoblíbenějších vedených meditací Energetický restart, která vám pomůže se za 11 minut kdykoliv přeladit do klidu a pohody.

formulář